ماهیگیران تبریز - ساخت لارو در ماهیگیری


ساخت لارو در ماهیگیری تاریخ : چهارشنبه، 4 آذر ماه ، 1388
موضوع : لارو
 لارولارو ( کرمینه)

" لارو یا کرمینه نامی است که برای نوزاد جانوری  انتخاب میشود که در مرحله نوزادی با مرحله بلوغ کاملا

متفاوت است وتمایز دارد. کرم پروانه معروفترین وشناخته ترین نوع لارو است که سرانجام به پروانه وبید

 تبدیل میشود ، سایر حشرات دارای لارو عبارتند از مگس وسوسک ها.

ادامه‌ی مطلب را بخوانید »حشرات لزوما همگی دارای لارو نیستند برای مثال: نوزاد ملخ کاملا شبیه ملخ بالغ است وشفیره یا نوچه

نامیده می شود. خرچنگ ها وستاره های دریا یی وبسیاری از بی مهرگان آبزی ، مراحل لاروی را پشت

 سر می گذارند. اما در بین جانوران مهره دار تنها دوزیستان دارای لارو هستند مانند قورباغه و وزغ.

تبدیل لا رو به جانور بالغ را دگردیسی می نامند. "


                


شاید تاکنون از طعمه لارو برای صید ماهی قزل آلا استفاده کرده باشید ، خیلی دوست داشتم بدانم آیا این طعمه که از روی نمونه طبیعی ان ساخته شده  ، همان لاروی است که در تعریف بالا آمده است ؟  هرچه گشتم چیزی در این مورد پیدا نکردم .  به هر صورت ما ماهیگیران به کرم های ریزی که بعضی وقت ها  در لابه لای خزه ها و گیاهان کنار رودخانه و همچنین بین ماسه های کنار رودخانه پیدا میشوند لارو می گوئیم . تا آنجا که بنده از نزدیک مشاهده کردم  این لاروها ( کرمها ) اکثرا به رنگ قرمز  و به نازکی نخ قرقره می باشند به طوریکه امکان استفاده آنها به عنوان طعمه و نصب آن بر روی قلاب وجود ندارد . لذا اجبارا می بایستی  از نوع مصنوعی  آن استفاده نمود. اگر سری به فروشگاه های لوازم ماهیگیری زده باشید انواع لارو برای فروش عرضه میگردد . اگر از بعضی ماهیگیران سوال کنید لارو چیست و چگونه ساخته میشود ، میگویند : کمی نخ را روی یک قلاب بپیچ میشود لارو. لیکن این پاسخی بسیار ناشیانه و ساده است .  نقل قول میکردند از ماهیگیر ایرانی  ساکن در یکی از کشورهای اروپایی که اکثرا در مسابقات ماهیگیری  صید قزل آلا رتبه اول را کسب مینموده ، همیشه چند روز قبل به محل اجرای مسابقه  مراجعه و چند نمونه از پشه های موجود را صید وبه یک پشه ساز ماهر میداده تا از روی نمونه ها  ،پشه مصنوعی مناسب را بسازد و در روز مسابقه هم جادوی او کار ساز میشده .  پس پر واضح است که طعمه مصنوعی باید بانمونه واقعی آن تفاوت چندانی نداشته باشد . بنده در فروشگاه های لوازم ماهیگیری لاروی که با نمونه واقعی آن مطابقت داشته باشد ندیده ام.

در مراجعه به سایت ها و وبلاگهای ماهیگیری ایرانی موجود چیز قابل مطرحی در مورد لارو مشاهده نکردم ، حتی اشاره ای هم بنام آن نشده  . در صورتیکه لارو کاربرد فراوانی داشته و ماهیگیران از آن استفاده زیادی میکنند .  لارو اختصاصی که اینجانب ساخت آنرا توضیح خواهم داد مخصوص استفاده در دریاچه سد لار و دریاچه امامزاده علی  بوده وشخصا با آن ماهیگیری کرده و بارها امتحان خود را پس داده است . دو خصوصیت اصلی این لارو عبارتند از:1- فوق العاده شبیه لارو واقعی است . 2- بدلیل استفاده از قلاب طلایی در ساخت( نوک آن در آب برق زده) کاملا  توجه ماهی را جلب میکند.

وسایل مورد نیاز :

  قلاب طلایی فرانسوی سایز کوچک ( 12 یا ریزتر ) -  نخ قرقره  قرمز رنگ نازک – چسب قطره ای رازی .

مراحل ساخت :

1-   نخ را از قسمت انتهای قلاب ( سوراخ قلاب ) وارد و به سمت پایین دور قلاب می پیچیم .این کار را تا نزدیک قوس قلاب ادامه میدهیم.


 

 2-   مجددا روی نخ قبلی پیچیده شده  یکبار دیگر نخ را می پیچیم و تا سوراخ قلاب بالا می آییم و با گره ای آنرا به بدنه قلاب محکم میکنیم و نخ اضافه را قیچی میکنیم. همین دوبار پیچیدن نخ کافی است و نباید بیشتر ادامه پیدا کند.لارو واقعی قطر بیشتری ندارد                         

  3-   چنانچه نخواهیم همه لارو ها یکدست قرمز باشند با ماژیک یا روان نویس مشکی روی بعضی از قسمت های آن را خال مشکی میکشیم .


                          

4-   پس از پیچیدن تعداد لاروهای  مورد  نیاز ، با استفاده از چسب قطره ای در دو نوبت قسمت نخ پیچ شده را به چسب آغشته کرده وهر بار اجازه میدهیم تا کاملا خشک شود . چسب کاری باید به مقدار کم و با احتیاط انجام پذیرد. در صورت استفاده بیشتر از چسب بدنه لارو کثیف و حالت کدر پیدا خواهد کرد و زحمت شما  به هدرمیرود.


                                     

 حال می توانیم تعداد 4 یا 5 لارو را به صورت ریسه انشعابی در اورده و ماهیگیری کنیم . یکی از تکنیکهای قابل استفاده در زمانی که ماهی نسبت به قلاب شما بی تفاوت میباشد  ، وارد نمودن شوک به ریسه است . بدین صورت که وقتی چوب روی پایه ثابت شده به دسته چرخ  گردش داده و ریسه را از کف آب کمی جابجا میکنیم . ماهیان اطراف یکباره عکس العمل نشان داده و  به لارو حمله میکنند.

سعی کنید لاروها در نوک انشعاب ریسه به صورت گوشواره و آزاد نصب شوند .زیرا با حرکت آب و یا وارد نمودن شوک توسط ماهیگیر به راحتی تکان خورده و ماهی قزل آلا را بهتر جذب خود میکند.


ساخت لارو در ماهیگیریمنبع این مقاله : ماهیگیران تبریز
www.tabriz-fishing.com

آدرس این مطلب :
www.tabriz-fishing.com/modules.php?name=News&file=article&sid=109